Разлика помеѓу преработките на „Кристијан Хајгенс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|mini|{{PAGENAME}} '''Кристијан Хајгенс''' ({{lang-nl|Christiaan Huygens}...)
 
'''Кристијан Хајгенс''' ({{lang-nl|Christiaan Huygens}}; {{роден|14|април|1625}} - {{починал|8|јули|1695}}) бил [[Холандија|холандски]] [[Математичар|математичар]], [[астрономија|астроном]], [[Физика|физичар]] и [[хорологија|хоролог]].
 
'''Кристијан Хајгенс''' бил син на богат холандски трговец. Францускиот филозоф [[Рене Декарт]] го насочил во првите проучувања, а студирал [[право]] и [[математика]] на [[Универзитет во Лајден|Универзитетот во Лајден]] пред да се посвети на [[наука]]та. Освен инзвонредната теорија за [[светлина]]та, тој е познат и по значајниот научен придонес, на пример, развојот на начинот на пресметување и првата книга за [[теорија на веројатноста|теоријата на веројатноста]]. Тој ги конструирал најсовршените [[телескоп]]и во тоа време, го открил најголемиот сателит на [[Сатурн]] и го открил часовникот со клатно.
 
==Извор==

Прегледник