Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 8 години
с (r2.6.3) (Бот Додава: sn:Njanji)
== Развој на железницата ==
[[Податотека: Stephenson_lokomotiva_180px.jpg|рамка|180px|right|Првата [[локомотива]] на Стивенсон 1814]]
Први железни [[вагон|вагони]] на [[шини]] се употребувале уште во [[16 век]] во [[Германија]] и [[Англија]] за превоз на ископана руда, влечени од коњи. Англискиот инженер [[Џорџ Стивенсон]] (1781-1848) (George Stephenson) ја измислил првата [[парна локомотива]] во 1814 година. Можела со брзина на пешак да влече неколку рударски вагони. Со градбата на удобни патнички и товарни вагони, почнува развојот на железницата.
 
Со градбата на удобни патнички и товарни вагони, почнува развојот на железницата.
 
Првата јавна железница воспоставена е на [[27 септември]] [[1825]] помеѓу [[Стоктон]] (Stockton) и [[Дарлингтон]] (Darlington) во [[Англија]].
Анонимен корисник

Прегледник