Разлика помеѓу преработките на „Страдањата на младиот Вертер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Романот е пишуван во форма на дневник, омилената форма на сентименталните поети. Вертер е најкарактеристичниот производ на периодот [[Sturm und Drang]], кој завршува со најголемото дело на Гете, „Фауст“.
 
'''има греска во текстот, овој роман не е напишан во вид на дневник, туку во вид на писма'''==Наводи==
==Наводи==
{{наводи}}
 
Анонимен корисник

Прегледник