Зауер (река): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.367 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Зауер''' е река која тече низ западноевропските држави [[Белгиј...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox River
| river_name = Зауер/Зур
| image_name = Sauer_river.JPG
| image_alt =
| caption = [[Горно езеро Зауер|Горното езеро Зауер]], вештачко езеро во горниот дел на Долината Зауер.
| image_map =
| map_alt =
| map_caption =
| origin = Близу [[Vaux-sur-Sûre]], [[Ардини]]
| mouth = Помеѓу [[Обербилинг]] и [[Васербилинг]]<br />{{coord|49|42|48|N|6|30|24|E|name=Sauer mouth|display=inline,title}}
| basin_countries = [[Луксембург]], [[Белгија]], [[Грманија]], [[ФранцијаFrance]]
| progression = [[Мозел (река)|Мозел]]—[[Рајна]]—[[Западно море]]
| length_km = 173
| length =
| elevation_m = 510
| elevation =
| mouth_elevation_m =
| mouth_elevation =
| discharge_m3/s =
| discharge =
| watershed_km2 = 4240
| watershed =
| river_system = [[Рајна]]
| left_tribs = [[Вилц (река)|Вилц]], [[Оур]], [[Прим (река)|Прим]]
| right_tribs = [[Алзет]], [[Бел Ернц]] и [[Црн Ернц]]
}}
 
'''Зауер''' е [[река]] која тече низ [[Западна Европа|западноевропските]] држави [[Белгија]], [[Германија]] и [[Луксембург]]. Извира во југоисточна Белгија во близина на Vaux-sur-Sûre, во [[Ардени|Ардените]].
[[Категорија:Реки во Луксембург]]
[[Категорија:Реки во Германија]]
[[Категорија:Реки во Франција]]
 
[[bg:Зауер]]

Прегледник