Ѕвездено време: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 10 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: nl:Sterretijd)
 
== Дефиниција ==
Ѕвезденото време се дефинира како [[часовен агол]] на [[пролетна рамноденица|пролетната рамноденица]]. Кога [[меридијан]]от на пролетната рамноденица е директно над земјата, локалното ѕвездено време е 00:00. Ѕвезденото време на Гринич е часовен агол на пролетната рамноденица на меридијанот[[нулти намеридијан|нултиот меридијан]] во [[Гринич]], [[Англија]]; локалните вредности се разликуваат според [[географска должина|географската должина]]. Кога ќе се придвижиме по должината 15° источно, ѕвезденото време се зголемува за еден час.
 
За разлика од пресметувањето на сончевото време, овде разликите прецизно се сметаат, не во цели часови. Ѕвезденото време на Гринич и [[UT1]] се разликуваат едно од друго со постојана вредност (ГСТ = 1.00273790935 × UT1).<ref>Seidelmann, стр. 52 и 698.</ref> Ѕвезденото време се користи во астрономските опсерватории, бидејќи ѕвезденото време овозможува да се пресмета кои астрономски објекти ќе бидат видливи во одредено време.
 
 
За разлика од пресметувањето на сончевото време, овде разликите прецизно се сметаат, не во цели часови. Ѕвезденото време на Гринич и [[UT1]] се разликуваат едно од друго со постојана вредност (ГСТ = 1.00273790935 × UT1).<ref>Seidelmann, стр. 52 и 698.</ref> Ѕвезденото време се користи во астрономските опсерватории, бидејќи ѕвезденото време овозможува да се пресмета кои астрономски објекти ќе бидат видливи во одредено време.
 
== Наводи ==

Прегледник