Разлика помеѓу преработките на „Втора заливска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
Трговското ембарго и процесот на инспекција на оружјето, кои [[Обединети Нации|ОН]] му ги наметнаа на Ирак по [[Заливска војна|Заливската војна]] (1990-1991), делумно беше во суспензија до [[2001]] година. Американскиот претседател [[Џорџ В. Буш|Џорџ Буш]] тврдеше дека нападите во САД од [[11 септември]] истата година ја нагласуваат заканата за безбедност на САД предизвикана од непријателските земји како што е Ирак. Охрабрени од Буш и од британскиот премиер [[Тони Блер]], ОН ја издадоа резолуцијата 1441 на Советот за безбедност во ноември [[2002]] година, со која бараше Ирак повторно да ги прими инспекторите за оружје и да ги исполни барањата на сите други претходни резолуции. Иако Ирак повторно ги прими инспекторите, Буш и Блер на почетокот на [[2003]] година (и покрај противењата на многу светски лидери), прогласија дека Ирак продолжува да ги спречува инспекциите на ОН и дека во земјата сè уште се наоѓаат резерви на забрането оружје. На [[20 март]], без барање за други резолуции на ОН, САД и Британија (со симболично учество од другите земји) лансираа серија воздушни напади кон Ирак, по што следуваше копнена инвазија. Ирачките воени и паравоени сили за кратко време беа поразени; на [[9 април]], американските сили ја презедоа контролата над главниот град [[Багдад]], а британските сили ја комплетираа нивната окупација на јужниот град [[Ал-Басра]] на истиот ден. За неколку дена сите поголеми градови беа освоени и до [[1 мај]] големите воени операции беа комплетирани. Герилските напади на окупаторските сили продолжија понатаму, стопирајќи ја обновата [[Ирак]].<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 161 </ref>
 
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
 
[[ar:حرب العراق]]
[[Категорија:2010 во Ирак]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2003 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2004 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2005 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2006 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2007 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2008 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2009 година]]
 
[[Категорија:Конфликти во 2010 година]]

Прегледник