Атанас Вангелов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 75 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за писател
| name = Атанас Вангелов
| footnotes =
}}
'''Атанас Вангелов''' (роден на [[6 февруари]] [[1946]]) е македонски поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во [[Богданци]]. Завршил Филолошки факултет во [[Скопје]]. Доктор по филолошки науки. Професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Бил претседател на Советот на СВП. Бил лектор по македонски јазик и литература во [[Париз]]. Работел како новинар во Радио Скопје. Бил член на редакцијата на списанието „Разгледи“. Член на ДПМ од 1967 година.<ref>[http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=190 Атанас Вангелов]</ref>
 
== Творештво ==
 
Добитник на наградите: „Млад борец“, „Браќа Миладиновци“, „Божидар Настев“, „Димитар Митрев“, „Златно перо“, „Григор Прличев“.
 
== Извори ==
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:Македонски писатели|В]]
Анонимен корисник

Прегледник