Разлика помеѓу преработките на „Кирил Дрангов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 130 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Кирил Дрангов''' бил член на [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]]. Син на [[Борис Дрангов]]. Завршил гимназија во [[Софија]], а како студент на Правниот факултет при Универзитетот во [[Софија]] бил еден од основачите на [[Македонско студенско друштво „Вардар“|Македонското студентско друштво Вардар]], еден од најблиските соработници на [[Иван Михајлов]], пунктовен началник на ВМРО за [[Софија]] и резервен член на Централниот комитет на ВМРО во 1932 година.
 
Во времето на [[Окупација на Македонија во Втората светска војна|бугарската окупација на Македонија]] работел како адвокат во [[Скопје]], ја застапувал идејата за ''автономија на Македонија''. По капитулацијата на Бугарија се вратил во [[Софија]]. Пред да биде уапсен, се самоубил <ref>Борис Дрангов, Сборник материали и научни изследваниÔ, СофиÔ, 1993.</ref>.
 
== Извори ==

Прегледник