Источни Словени: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:Slavic europe.png|мини|300п|ТамнозеленaТeмнозеленa бојa - државите кои се населени со Источни Словени]]
'''Источни Словени''' се група на [[Словени|словенски]] народи кои ги населуваат подручјата на [[Источна Европа]]. Државите во кои Источните Словени сочинуваат мнозинство на население се [[Русија]], [[Белорусија]] и [[Украина]]. Источните Словени истотака се мнозинство на население во непризнатата држава [[Придњестровие]], која е официјално дел на [[Молдавија]], но таа е фактички независна држава.
Анонимен корисник

Прегледник