Разлика помеѓу преработките на „Кључевскаја Сопка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
[[File:Klyuchevskoi.jpg|thumb|280px|Клучевскаја спока]]
 
Симетричната,'''Кључевскаја соСопка''' снег покриена([[рус.]] Кључевскаја''Ключевская Сопка'') е највисокиот врв и најатрактивниот синџир на вулкани по должината на источната страна на полуостровот [[Камчатка]]. Од неговото создавање пред околу 6,.000 години, овој синџир често предизвикувал големи експлозивни ерупции и немало подолги периоди на неактивност. Многубројните конуси и кратери биле создадени во текот на изминатите 3,.000 години, во текот на 100 ерупции на вулканските страни. Сепак, најмногу забележани ерупции потекнуваат од кратерот на врвот што е широк 700 м, а кој често го менувал својот облик. Многу ерупции на Кључевскаја Сопка се набљудуваат од вселената.
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Вулкани]]
{{Русија-гео-никулец}}
 
[[Категорија:Активни вулкани]]
[[Категорија:Планини во Русија]]
[[Категорија:Вулкани во Русија]]
[[Категорија:Стратовулкани]]
 
[[am:ክልዩቼቭስካያ ሶፕካ]]
[[bg:Ключевская Сопка]]
[[cs:Ključevskaja]]
[[de:Kljutschewskaja Sopka]]
[[et:Kljutševskaja sopka]]
[[en:Klyuchevskaya Sopka]]
[[es:Kliuchevskoi]]
[[fr:Klioutchevskoï]]
[[ko:클류쳅스카야 산]]
[[hi:क्ल्यूचेव्सकाया]]
[[it:Ključevskaja Sopka]]
[[ka:კლიუჩევსკაია-სოპკა]]
[[lt:Kliučių Sopka]]
[[nl:Kljoetsjevskaja Sopka]]
[[ja:クリュチェフスカヤ山]]
[[no:Kljutsjevskaja Sopka]]
[[nn:Kljutsjevskaja Sopka]]
[[pl:Kluczewska Sopka]]
[[pt:Klyuchevskaya Sopka]]
[[ro:Klucevskaia Sopka]]
[[ru:Ключевская Сопка]]
[[sk:Kľučevská sopka]]
[[sr:Кључевскаја Сопка]]
[[sh:Ključevskaja Sopka]]
[[fi:Kljutševskaja sopka]]
[[sv:Kljutjevskaja Sopka]]
[[uk:Ключевська Сопка]]
[[zh:克柳切夫火山]]

Прегледник