Разлика помеѓу преработките на „Нил“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3.957 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Менува: sn:Rwizi Nile)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Nile composite NASA.jpg|100px|thumb|Белиот Нил]]
[[bg:'''Нил]]
'''Нил''' е најдолгата, а воедно и најполноводната [[река]] во [[Африка]]. Се образува од [[Син Нил|Синиот]] и [[Бел Нил|Белиот Нил]]. Синиот Нил извира од [[езеро]]то [[Тана]] во [[Етиопија]], додека Белиот Нил од езерата во [[Уганда]] и [[Конго, Демократска Република|ДР Конго]]. По својата [[делта]], Нил се влева во [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Египќаните многу ја користат реката Нил за рибарење, транспорт, наводнување итн. Покрај Нил се наоѓаат гробници на важни луѓе од [[Стар Египет|Стариот Египет]]. По Нил, најдолга река во светот е [[Амазон]] во [[Амазонска прашума|Амазонската прашума]].
 
Нил (арапски: النيل, еден-нула, староегипетски iteru или Ḥ'pī, piaro коптски или phiaro) е еден од главните реки во Африка, генерално се смета за најдолга река во светот.
 
Нил има две поголеми притоки, Белиот Нил и Синиот Нил , второто е извор на најголем дел од реката на вода и плодна земја, но првиот е подолг. Белиот Нил извира во регионот на Големите езера во Централна Африка, со најдалечните извор во јужниот дел на Руанда 2 ° 16'55 ,92 "S 29 ° 19'52 ,32" E / 2,2822 ° С 29,3312 ° E / -2,2822; 29,3312 и тече на север од таму преку Танзанија, езерото Викторија, Уганда и Судан, а Син Нил извира во езерото Тана во Етиопија 12 ° 2'8 ,8 "N, 37 ° 15'53 ,11" E 12,035778 ° N 37,2647528 ° E / 12.035778; 37.2647528, што тече во Судан од југоисток. Двете реки се спојуваат во близина на суданскиот главен град [[Картум]].
 
Северниот дел на реката тече речиси целосно низ пустината, од Судан во Египет, земја чија цивилизација зависела на реката од древни времиња. Повеќето од населението на Египет и на сите свои градови, со исклучок на оние кои се во близина на брегот, лежат по должината на оние делови од долината на Нил северно од [[Асуан]], и речиси сите културни и историски локалитети од античкиот Египет се наоѓаат по должината на брегот на реката. Нил завршува со голема делта што истекува во Средоземното Море.Credozemnomorskiot sliv glavno go opfaka slivot na REKATA Nil.Nil e edinstvenata reka koja sto uspeva da se pridobie niz najgolemata i najzeskata pustina vo svetit koja se vika SAHARA!!!!
 
{{Африка-никулец}}
 
[[Категорија:Реки во Африка]]
 
[[af:Nylrivier]]
[[als:Nil]]
[[am:አባይ ወንዝ (ናይል)]]
[[ar:نهر النيل]]
[[an:Río Nilo]]
[[arc:ܢܝܠܘܣ]]
[[ast:Ríu Nilu]]
[[az:Nil]]
[[bn:নীল নদ]]
[[zh-min-nan:Nile Hô]]
[[be:Рака Ніл]]
[[be-x-old:Ніл]]
[[bar:Nil]]
[[bs:Nil]]
[[br:Nil]]
[[bg:Нил]]
[[ca:Nil]]
[[cv:Нил]]
[[cs:Nil]]
[[sn:Rwizi Nile]]
[[cy:Afon Nîl]]
[[de:Nil]]
[[dv:ނީލަ ކޯރު]]
[[dsb:Nil (rěka)]]rěk
[[et:Niilus]]
[[el:Νείλος]]
[[en:Nile]]
[[es:Nilo]]
[[eo:Nilo]]
[[ext:Nilu]]
[[eu:Nilo]]Nil
[[fa:نیل]]
[[hif:Nile]]
Анонимен корисник

Прегледник