Полтавска Област: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Област во Украина
| име = Полтавска област
}}
 
'''ПолтавскаПолтавската област''' ([[украински]]: ''Полтавська область''; исто така се нарекува '''Полтавшчина''' - украински: ''Полтавщина'') е област ([[покраина]]) во централна [[Украина]]. Административен центар на [[област]]та е градот [[Полтава]].
 
== Географија ==
Полтавската [[област]] е лоциранасместена во централниотсредишниот дел на Украина, вкупнатаи површиназафаќа навкупна покраинатаповршина еод околу 28,.800 kmкм². ОбластОбласта се граничи со [[ЧернигивскаЧерниговска област|Черниговската]], [[Сумска област|Сумската]], [[Харковска област|Харковската]], [[ДнипропетровскаДнепропетровска област|Днепропетровската]], [[Кировоградска област|Кировоградската]], [[Черкаска област|Черкаската]] и [[Киевска област|Киевската област]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.obladmin.poltava.ua/ Администрација на Полтавската област] {{uk icon}}
* [http://www.kmu.gov.ua/control/en/publish/article?art_id=117049&cat_id=32596 Информации за областа]
* [http://www.wumag.kiev.ua/index2.php?param=pgs20073/94 Земјата Полтавшчина]
{{Области во Украина}}
 
 
[[Категорија:Украина]]
{{Области во Украина}}
 
[[zh-min-nan:Poltava séng]]

Прегледник