Прејди на содржината

Мидвејски Атол: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: br:Atoll Midway)
Нема опис на уредувањето
'''Атолот Мидвеј''', познат и како '''Остров Мидвеј''' или '''Мидвејски Острови''', ([[англиски јазик|англиски]]: ''Midway Atoll'', [[Хавајски јазик|хавајски]]: ''Pihemanu Kauihelani'') е [[атол]] со површина од 6,2 квадратни километри што се неоѓаатнаоѓаат во Северниот [[Пацифик]] во близина на северозападната страна на [[Хаваи|Хавајскиот архипелаг]]) на 28° 13' СГШ и 177° 22' З" ГД, на околу третина пат помеѓу [[Хонолулу]] и [[Токио]].
[[File:Midway Atoll map mk.svg|мини|Мидвеј]]
 
Анонимен корисник