Елемент (математика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Во математиката, '''елемент''' или '''член''' на едно множество е некоја единица или ...)
 
сНема опис на уредувањето
*{3,4} е член на ''B''
*жолта ∉ ''C''
*Кардиналноста на ''D'' = { 2, 4,  8, 10, 12 } е конечна и еднаква на to 5.
*Кардиналноста на ''P'' = { 2, 3, 5, 7, 11, 13, ...} ([[прост број|простите броеви]]) е бесконечна , како што докажал [[Евклид]]).
 
== Наводи ==

Прегледник