Разлика помеѓу преработките на „Комплексен број“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Complex number illustration.svg|мини|десно|Еден комплексен број може да се претстави како пар броеви што образуваат [[вектор]] на [[комплексна рамнина|Аргандов дијаграм]] што ја претставува [[комплексна рамнина|комплексната рамнина]]. ''Re'' = реална оска, ''Im'' = имагинарна оска, ''i'' = квадратен корен од –1.]]
 
'''Комплексни броеви''' првобитно се [[израз]]и од облик <math>a + bi</math>, каде ''a'' и <math>b</math> се [[реални броеви]], а <math>i</math> еден симбол.
 
[[Собирање]]то, [[множење]]то и [[дељење]]то на комплексникомплексните броеви се дефинира со следните формули:
 
<center><math>(a+ib)+(x+iy)=(a+x)+(b+y)i\,</math>,</center>

Прегледник