Виолина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
ситна поправка
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.6.4) (Бот Додава: rue:Гуслї)
(ситна поправка)
Виолината се состои од два главни дела: гудало (лак) и виолина.<ref>[http://www.kreni.com/direktorijum/redirect/95348 Виолина ([[српски јазик|срп.]])]</ref>
 
'''Гудало (лак)''' - должината на гудалото изнесува 7374 сантиметри, а тежината варира помеѓу 55 и 65 грама (обично е околу 60 грама). Главните негови делови се:
* Стап - претежно изграден од дрво наречено пернабуко, бидејќи доаѓа од истоимената област во [[Бразил]]. Ова дрво е силно и флексибилно во исто време, што е главна карактеристика за правење добро гудало. Прв кој почнал да го користи тоа дрво за оваа намена, бил творецот Тоурте, на крајот од 18. век.
* Струни - направени од обработени коњски влакна, прицврстени на двата краја на гудалото (лакот), горниот - врв и долниот - т.н.. жабица. Едно гудало содржи околу 150 коњски влакна. Жабицата се затега со завртка изработена од [[метал]], со чија помош се затегаат и отпуштаат струните. Неопходно е да се спомене и [[калафониум]]от, средството за премачкување на струните, за да се оствари подобар контакт помеѓу гудалото и жиците. [[Калафониум]]от се прави од [[смола]].
Анонимен корисник

Прегледник