Разлика помеѓу преработките на „ISSN“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Issn barcode.png|мини|десно|ISSN кодиран како линиски код EAN-13 со низна варијанта 0 и број 5.]]
 
'''ISSN''' (од [[англ.]] ''International Standard Serial Number'' = '''Меѓународен стандарден сериски број''') е единствен осумцифрен број кој служи за идентификација на печатени или електронски [[периодично списание|периодични списанија]].<ref name=Whatis>„[http://www.issn.org/2-22635-What-is-an-ISSN.php Што е тоа ISSN?]“ - Меѓународен ISSN центар {{en}}</ref> Оние што се издадени во печатен и електронски облик може да имаат по два ISSN-броја: '''печатен ISSN''' ('''p-ISSN''') и '''електронски ISSN''' ('''e-ISSN''' или '''eISSN'''). Системот на ISSN е првично разработен како меѓународен [[ISO-стандард]] во [[1971]] и објавен во [[1975]] како '''ISO 3297'''.<ref>„[http://www.issn.org/2-22643-ISSN-and-ISO-standards.php ISSN и ISO-стандардите на ISO]“ - Меѓународен ISSN центар (2008) {{en}}</ref> Во организацијата на ISO, за стандардот е одговорен поткомитетот [[TC 46/SC 9]].
 
==Формат на кодот==

Прегледник