Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 25 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: lb:Lëscht vu Filmschauspiller)
 
Првите записи за глумците се од 534 година п.н.е., кога старо-грчкиот изведувач [[Теспис]] излегол на сцена во театарот на Дионис и станал познат по тоа што бил првиот човек којшто изговорил зборови на фиктивен карактер од [[драма]]. Сè до средниот век, глумците не биле луѓе со висок статус во општеството, често поврзувани со декаденцијата и неморален животен стил. Ситуацијата е драматично променета во XIX и XX век кога актерството станало чесна и почитувана професија. За времето на средниот век само мажите можеле да бидат глумци, бидејќи се сметало за невкусно жена да настапува на сцена.
Tрте мрте прте
 
{{Commonscat|Actors}}
{{Commonscat|Actresses}}
Анонимен корисник

Прегледник