Разлика помеѓу преработките на „Ресул Шабани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 312 бајти ,  пред 9 години
+ награда 11 октомври
с
(+ награда 11 октомври)
| деца =
}}
'''Ресул Шабани''' ([[албански јазик|албански]]: ''Resul Shabani'') е [[Албанци|албански]] [[поет]], прозаист, драмски писател и преведувач од [[Република Македонија]]. Пишува на [[македонски јазик|македонски]] и на [[албански јазик|албански]] јазик, и преведува од двата јазика. Шабани е еден од поистакнатите претставници на албанскиот творечки литературен корпус, застапен во повеќе антологии кои ја презентираат македонската поезија и литература. Во 2011 година, Шабани ја добива престижната награда за животно дело "11 Октомври".<ref>[http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/ticker.css/28078/vracheni_nagradite_11-ti_oktomvri.aspx МТВ: Врачени наградите 11-ти октомври ]</ref>
 
== Биографија ==

Прегледник