Разлика помеѓу преработките на „Наша ера“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Ано Домини преместена како Наша ера)
с
'''Наша ера''' или скратено '''н.е.''' ({{lang|la|[[латински]] Anno Domini}} кратенки - '''AD''' или '''A.D.''') како и изразот '''пред наша ера''' ({{lang|en|[[англиски]] Before Christ}} и скратено '''BC''' или '''B.C.''') се ознаки за одредување на годините користени од [[Јулијански календар|Јулијанскиот]] и [[Грегоријанскиот календар]].
 
Поделбата е направена според раѓањето на [[Исус Христос]], при што со ''н.е.'' се обележуваат годините после започнувањето на оваа ера, а со ''п.н.е.'' годините пред тоа.

Прегледник