Разлика помеѓу преработките на „Роберт I (Франција)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Поколение: дополнување
(→‎Поколение: ситна поправка)
(→‎Поколение: дополнување)
 
== Поколение ==
Роберт бил двапати женет. Со својата прва жена, [[Елис]](или Адела од Мајна), имал две ќерки. Секоја ќерка се омажила со моќни вазали на нивниот татко:
*[[Ема од Франција]] (894–935) за [[Раул од Франција|Раул, војводата од Бургундија]], и
*Хилдебранда (895–931) омажена за [[Ербер II од Вермандоа]].
5.406

уредувања

Прегледник