Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните режимисистеми на владеење.
 
Граѓанската војна главно се водела помеѓу вооружените сили на грчката влада подржувана од страна на [[САД]] и [[Велика Британија]] од една страна, и големите грчкигрчките комунисти и членовите на најголемата во тоа време антинацистичка организација ([[ЕЛАС]]), поддржувана од самата [[Комунистичка партија на Грција]].
 
Првата фаза од граѓанската војна се одвивала помеѓу [[1942]] и [[1944]] година. Левите и десните ориентации на партиите се спротивставувале помеѓу себеси, кое доведувало и до братоубиствена војна. Втората фаза која започнала во [[1944]] година, социјалистите кои контролирале голем дел од територијата на [[Грција]], се спротивставиле на грчката влада која дотогаш била во бегство, надвор од [[Грција]], поточно во [[Каиро]]. Третата фаза која започнала и завршила во [[1946]], била избрана десно ориентираната влада, под доста напрегнати услови, борејќи се против вооружаните територии на [[комунизам|комунистите]]. КПГ останала како легална се до [[1948]] година, кога и била забранета од страна на [[Атина]].
Од вкупно 50.000 загинати, 20.000 биле Македонци.<ref>Ристо Кирјазовски „Македонската политичка емиграција од Егејскиот дел на Македонија во Источна Европа“, „Култура“, Скопје, 1989, 165 стр. </ref>
 
На [[7 октомври]] [[1949]] година во [[Бурел|Бурели]], [[Албанија]], уапсени се 11 раководители и активисти на [[НОФ]]: [[Паскал Митревски]], [[Павле Раковски]], [[Минчо Фотев]], [[Евдокија Фотева - Вера|Вера Николова – Баљова]] и други.
 
== Прогонот ==
== Надворешни врски ==
* [http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=520F730822B5B74DA80994775B07C258 Кузман Георгиевски „Причините за Граѓанската војна во Грција“]
* [http://www.marxists.org/subject/greek-civil-war/index.htm Arхива за Грчката граѓанска војна на Марксистичката интернет архива]
 
[[Категорија:Грчка граѓанска војна| ]]
[[Категорија:Комунистичка партија на Грција]]
[[Категорија:Граѓански војни]]
[[Категорија:Војни на Грција]]
 
6.353

уредувања

Прегледник