Американска академија на уметностите и науките: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{coord|42.380755|-71.110256|display=title}} {{Инфокутија Организација |name = Американска академија на ...)
 
сНема опис на уредувањето
|image_border =
|size = 250px
|caption = AmericanЛого Academyна of Arts and Sciences logoакадемијата
|map =
|msize =
|type = политички истражен центар
|status =
|purpose = повеќедисиплински изучувања на сложени и престојни проблеми
|purpose = Multidisciplinary studies of complex and emerging problems
|headquarters = [[Кембриџ (Масачусетс)|Кембриџ]], [[Масачусетс]], [[САД]]
|location =
|remarks =
}}
[[Податотека:AmericanAAAS Academyexterior of1 Arts and Sciences,- Cambridge, MassachusettsMA.JPG|мини|десно|300п|Домот на академијата во Кембриџ, Масачусетс]]
 
'''Американската академија на уметностите и науките''' ([[англ.]] ''American Academy of Arts and Sciences'') е независен центар за политичко истражување кој врши повеќедисциплински изучувања на сложени и престојни проблеми од разни области. Членовите на академијата се предводници во академските дисциплини, уметностите, деловното работење и јавниот сектор.

Прегледник