Разлика помеѓу преработките на „Карл Линеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 937 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox scientist
| name = Карл Лине<br (/><small>''Carl Linnaeus''</small><br /><small>''Carl von Linné)''</small>
| image = Carl von Linné.jpg
| image_size = 240px
| altcaption = Портрет на Карл =Лине во 1775
| birth_date = {{датум на раѓање|1707|5|23|df=y}}<ref>13 мај според шведскиот календар и 13 мај според [[јулијанскиот календар]])</ref>
| caption =
| birth_place = [[Росхулт]], (денес во општината [[Елмхулт (општина)|Елмхулт]]), Шведска
| birth_date = 23 мај 1707
| death_date = {{починал на и возраст|1778|1|10|1707|5|23|df=y}}
| birth_place =
| death_place = посед Хамарби, кај [[Упсала]], Шведска
| death_date = 10 јануари 1778
| death_placeresidence = [[Шведска]]
| residence = Шведска
| citizenship =
| nationality = [[Швеѓани|Швеѓанец]]
| ethnicity =
| religion = [[Лутеранство]]
| fields = [[Ботаникаботаника]]<br />[[Биологијабиологија]]<br />[[Зоологијазоологија]]
| workplaces =
| alma_mater = [[Лундски универзитет]]<br />[[Упсалски универзитет]]<br />[[Хардервејшки универзитет]]
| alma_mater =
| doctoral_advisor =
| academic_advisors =
| doctoral_students =
| notable_students =
| known_for = [[таксономија]]<br />[[екологија]]<br />[[ботаника]]
| author_abbrev_bot = L.
| author_abbrev_zoo =
| influences =
| influenced =
| awards =
| signature = Linne autograph.png.svg
| signature_alt = Carl v. Linné
| footnotes = <br />[[Image:Linne CoA.jpg|center|240px]]<center>The [[coat of arms]] of Carl von Linné.</center>
| footnotes =
}}
[[Податотека:Карл фон Лине-марка.jpg|мини|десно|Марка на [[Македонска Пошта]] со ликот на Карл фон Лине (ФДЦ 9а/2007, 20 јуни 2007)]]
Карл фон Лине, покрај тоа што бил систематичар и прв претседател на Шведската академија на науките, бил и еден од најголемите описни [[Ботаника|ботаничари]] на сите времиња.
 
== Наводи ==
{{Никулец за биографија}}
{{наводи}}
 
{{шведска-био-никулец}}
 
[[Категорија:Биологија]]
[[Категорија:Шведски научници]]
[[Категорија:Шведски ботаничари]]
[[Категорија:Таксономија]]
 
{{Link FA|de}}

Прегледник