Разлика помеѓу преработките на „Кралска академија на науките (Шведска)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Royal Swedish Academy of Sciences)
с
}}</ref>
 
Академијата има за цел да посветува особено внимание на полезните сознанија и да објавува на [[шведски јазик]] за да ги распространи најзините наоди што пошироко меѓу населението. Создадена е со поинаква замисла од постарото [[Кралско научно друштво (Упсала)|Кралско научно друштво во Упсала]] (основано 1719), кое објавувало на [[латински јазик]]. Академијата е намерно сместена во центарот на градот, кадешто биле најзастапени стопанските активности. Како пример послужиле [[Кралско друштво|Кралското друштво]] во Лондон и [[Француска академија на науките|Кралската академија на нукитенауките]] во Париз.
 
Во рамките на установата постојат комитети за доделување на меѓународни награди во разни научни полиња:
* [[Нобелова награда|Нобелови награди]] за [[Нобелова награда за физика|физика]] и [[Нобелова награда за хемија|хемија]]<ref name="kva-Nobel">
{{цмс
}} {{en}}</ref>
* [[Оскар Клајново спомен-предавање|Медал „Оскар Клајн“]]
andи nationalдржавни prizesнагради:<ref name="kva-national">
{{цмс
| title = Национални награди

Прегледник