Југославија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 203 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Брише: si:යුගොස්ලෝවියාව (deleted))
Нема опис на уредувањето
* Втората Југославија е социјалистичка земја формирана веднаш по [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]], а од 1943 е позната како Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), од 1945 како Федеративна Народна Република Југославија (ФНРЈ), а потоа од 1963 како [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]] (СФРЈ). Во оваа форма таа Југославија останува се до 1991 кога четири од шесте републики што ја формираат и целосно се отцепуваат - [[Словенија]], [[Хрватска]], [[Република Македонија]] и [[Босна и Херцеговина]].
* Третата Југославија го носи името [[Сојузна Република Југославија]] (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на [[Србија]] (вклучувајќи ги и автономните провинции [[Војводина]] и [[Косово]]) и [[Црна Гора]]. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена [[Србија и Црна Гора]].
 
== Поврзано ==
* [[Кралство Југославија]]
* [[СФРЈ]]
* [[СР Југославија]]
* [[Име на Југославија]]
 
{{Југославија-никулец}}
 
[[Категорија:Југославија|*]]

Прегледник