Разлика помеѓу преработките на „Динчо Вретенаров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| роден-дата = ?
| роден-место = {{роден во|Спатово}}, [[Македонија]]
| починал-дата = {{роденпочинал на|15|септември|1930}}
| починал-место = {{починал во|Генерал Тодоров (Петричко)}}, [[Бугарија]]
}}
'''Динчо ВретенароввВретенаров''', со псевдоним ''Кескинов'', бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и деец на [[ВМРО (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]], тој еден од физичките убици на [[Тодор Александров]].
== Биографија ==
Динчо Вретенаров е роден во [[Спатово]], тогаш во [[Османлиската империја]], денес Кимиси, [[Грција]]. По 1919 година учествува во основањето на ВМРО во [[Петрич]]ко. На 27 август 1921 година заедно со [[Штерију Влахов]] го убиваат петричкиот окружен управник Борис Козлев, по што стануваат нелегални. Станува околиски војвода во [[Мелник|Мелничко]]. На крајот на август 1924 година Штерју Влахов и Динчо Вретенаров го извршуваат убиството на Тодор Александров во Пирин. Основната претпоствка е дека двајцата ја извршиле наредбата на [[Александар Василев - Алеко Паша|Алеко Василев]] и [[Георги Атанасов]], а според други убиството е спонтан израз на стравувањата на Штеријо Влахов да се елиминираат без пресуда <ref>Гаджев, Иван. „Иван Михайлов - отвъд легендите“, Том I, София 2007, Университетско издателство „Св. Климен Охридски“, стр. 396-397</ref>.

Прегледник