Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: lv:Kārlis Frīdrihs Šinkels)
с
'''Карл Фридрих Шинкел''' ([[герм.]] ''Karl Friedrich Schinkel''), ({{роден на|13|март|1781}} – {{починал на|9|октомври|1841}}) бил [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласицизам|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија.<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html Шинкел, Карл Фридрих] на еncyclopedia.com {{en}}</ref>
 
Шинкел е роден во [[Нојрупин]] во [[МареграфствоМаркгрофовија Бранденбург|МареграфствотоМаркгрофовијата Бранденбург]]. На шестгодишна возраст го изгубил татка си, во катастрофалниот пожар во Нојрупин. Учел архитектура во [[Берлин]] кај [[Фридрих Жили]] (1772–1800) (станале блиски пријатели) и татко му, Давид Жили. По првата посета на Италија во 1805, Шинкел се вратил во Берлин и почнал да работи како сликар. Во 1816, работејќи како сценограф, ја изработил ѕвездестата позадина за сцената со „Кралицата на ноќта“ од [[Волфганг Амадеус Моцарт|Моцартовата]] опера „[[Волшебната флејта]]“. При посета на берлинската уметничка изложба, Шинкел ја здогледал сликата „[[Талкач над морето од магла]]“ од [[Каспар Давид Фридрих]] и заклучил дека самиот тој никогаш нема да стане таков мајстор, па конечно се насочил кон архитектурата. По поразот на Наполеон, Шинкел бил назначен на чело на Пруската градежна комисија. На оваа функција бил задолжен да го преуреди сè уште невелелепниот град Берлин и да го претвори во достојна метропола на [[Прусија]]. Работел и на поголеми задачи, водејќи крупни градежни проекти ширум проширените пруски територии од Рајнската област на запад до [[Кенигсберг]] на исток.
 
Во периодот помеѓу 1808 и 1817 г. Шинкел го обновил замокот [[Розенау (замок)|Розенау]] во Кобург во [[неоготика|неоготски]] стил.<ref>Charles Quest-Ritson, '[http://books.google.com/books?id=gIYghIYipC8C&pg=PA64#v=onepage&q=&f=false Coburg: Schloß Rosenau]', во ''Gärten in Deutschland'', стр. 64 {{de}}</ref>
* Jörg Trempler: ''Schinkels Motive''. Matthes & Seitz, Berlin 2007, ISBN 978-3-88221-866-4.
*Christoph Werner: Schloss am Strom. Die Geschichte vom Leben und Sterben des Baumeisters Karl Friedrich Schinkel. Bertuch-Verlag, Weimar 2004, ISBN 3-937601-11-2.
 
== Поврзано ==
*[[Лео фон Кленце]]
*[[Неокласицизам]]
*[[Старогрчка архитектура]]
*[[Римска архитектура]]
 
== Наводи ==
* {{cite web |last=Carter |first=Rand |title=Karl Friedrich Schinkel, The Last Great Architect |url=http://www.tc.umn.edu/~peikx001/rcessay.htm}} Prefatory essay from ''Collection of Architectural Designs including those designs which have been executed and objects whose execution was intended by Karl Friedrich Schinkel'' (Chicago: Exedra Books Incorporated, 1981)
 
{{Лични податоци
{{Persondata
|NAME= Шинкел, Карл Фридрих
|ALTERNATIVE NAMES=

Прегледник