Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
| teams_champion =
| nations_champion =
 
| previous = [[Светски ранкинг UCI 2010|2010]] (Светски ранкинг UCI)
| next =
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|222
|-
|align=center |16
|{{flagathlete|[[Метју Гос]]|АВС}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|217
|-
|align=center |17
|{{flagathlete|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|207
|-
|align=center |18
|{{flagathlete|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}}
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|206
|-
|align=center |19
|{{flagathlete|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|203
|-
|align=center |20
|{{flagathlete|[[Петер Саган]]|СВК}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|194
|-
|}
 
* 205222 возачи досега имаат освоено бодови, но UCI го повлече [[Александар Колобнев]] од списокот, откако излезе позитивен на [[хидрохлоротијазид]] во текот на [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]. Единствено неговите индивидуални бодови беа повлечени, додека освоените 30 бодови на Колобнев сè уште се сметаат за неговиот тим и држава во другите пласмани. 45 дополнителни возачи надвор од ProTour тимовите имаат завршени во позиции со кои освоиле бодови.
 
=== Тимски ===
|align=center|389
|[[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Александер Кристоф|Кристоф]] (6)
|-
|align=center|11
|{{flagcountry|ФРА}}
|align=center|386
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Силвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[Лојд Мондори|Мондори]] (31), [[Убер Дупон|Дупон]] (28)
|-
|align=center|12
|{{flagcountry|ШВА}}
|align=center|380
|[[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (252), [[Грегори Раст|Раст]] (60), [[Матијас Франк|Франк]] (42), [[Михаел Албасини|Албасини]] (16), [[Јохан Чоп|Чоп]] (10)
|-
|align=center|13
|{{flagcountry|ДАН}}
|align=center|285
|[[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (136), [[Крис Анкер Соренсен|Соренсен]] (80), [[Ларс Итинг Бак|Бак]] (54), [[Алекс Расмусен|Расмусен]] (13), [[Јонас Аен Јоргенсен|Јоргенсен]] (2)
|-
|align=center|14
|{{flagcountry|КАЗ}}
|align=center|234
|[[Александар Винокуров|Винокуров]] (230), [[Сергеј Ренев|Ренев]] (4)
|-
|align=center|15
|{{flagcountry|ИРС}}
|align=center|219
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (206), [[Николас Рош|Рош]] (13)
|-
|}
 
* Возачи од 3335 држави имаат освоени бодови досега.
 
== Напредок во водството ==
|[[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]<br />([[Кадел Еванс]])
|rowspan=6|[[Кадел Еванс]]
|rowspan=67|{{ct|LEO|2011}}
|-
|[[Класика де Сан Себастијан 2011|Класика де Сан Себастијан]]<br />([[Филип Жилбер]])

Прегледник