Разлика помеѓу преработките на „Периапсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Периапсис)
'''Периапсида''' е точка на орбитата на некое вселенско тело или друг објект, која е најблиску до телото околу кое орбитира.
 
Кога станува збор за кружење околу планетата [[Земја]], тогаш периапсидата се вика [[перигеј]], за кружење околу [[СоцетоСонце]]то [[перихел]], итн.
 
==Поврзано==

Прегледник