Разлика помеѓу преработките на „Периапсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Ф — периапсис, Х — апоапсис.|мини|десно|200п '''Периапси...)
 
[[Слика:Angular Parameters of Elliptical Orbit.png|Ф - периапсиспериапсида, Х - апоапсис.апоапсида|мини|десно|200п]]
 
'''Периапсида''' е точка на орбитата на некое вселенско тело или друг објект, која е најблиску до телото околу кое орбитира.

Прегледник