Прејди на содржината

Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Цветко Узуновски)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Cvetko Uzunovski.JPG|thumb|150px|десно|Цветко Узуновски]]
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1916]] - [[Скопје]], [[199424 мај]] [[1993]]) е македонски комунист, учесник во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето.
 
Пристапува кон комунистичкото движење во [[1934]] година. Во јуни [[1937]] година пристигнува во [[Шпанија]] каде до [[1939]] година учествува во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]].<ref>[http://www.marxists.org/makedonski/istorija/spanija/makedonski_spanci.htm Македонци учесници во Шпанската граѓанска војна]</ref> По падот на Шпанската република, Узуновски е во концентрационен логор во Франција до 1941 година.
 
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Кон крајот на мај [[1942]] година влегува во составот на Привремениот покраински комитет на [[КПЈ]] за Македонија. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. Делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], на кое е избран за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].
 
По ослободувањето беше прв началник на [[УДБА]], а одна [[194611 февруари]] до [[19531946]] година е избран за министер за внатрешни работи на НР Македонија.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/68604F4832664DF89D85F5A68E261ABC.pdf Службен весник на Народна Република Македонија 4/1946, 1 стр.]</ref> На оваа функција останува до [[1953]] година. Од август 1953 година е началник на Управата за цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на Југославија, а од [[1963]] година е началник на Управата за народна одбрана во Државниот секретаријат за народна одбрана на Југославија.
 
Пензиониран е како генерал мајор на [[ЈНА]].
 
== Наводи ==
<references />
 
 
[[Категорија:Учесници во Шпанската граѓанска војна|Узуновски]]
[[Категорија:Партизани|Узуновски, Цветко]]
[[Категорија:Делегати на Првото заседание на АСНОМ|Узуновски]]
[[Категорија:Македонски генерали|Узуновски]]
[[Категорија:Ресенчани]]
[[Категорија:Царев Двор]]
6.582

уредувања