Разлика помеѓу преработките на „Западни Словени“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Image:Slavic europe.svg|thumb|230px|Словенски држави. Западнословенски држави се тие во светлозелена боја.]]
 
'''Западните Словени''' или во историјата именувани како '''венетиВенети''' се подгрупа на [[Словени]]те кои зборуваат на еден од [[западнословенски јазици|западнословенските јазици]]. Денес во оваа група на народи се вбројуваат [[Полјаци]]те (вклучувајќи ги и [[Кашупци]]те и [[Шлезијци]]те), [[Чеси]]те, [[Словаци]]те и [[Лужички Срби|Лужичките Срби]]. Историската група на [[Лехитски племиња]], во која се и Полјаците, ги вбројувала и исчезнатите [[Полапци]] и [[Поморци (народ)|Поморци]]. Јазиците на Горна и Долна [[Лусетија]] биле слични со лехитските и чехословачките јазици.<ref>Bohemia and Poland. Chapter 20.pp 512-513. [in:] Timothy Reuter. The New Cambridge Medieval History: c. 900-c.1024. 2000</ref>.
 
Културно, Западните Словени се развиле задно со останатите народи на [[Западна Европа]], најмногу поради влијанието на [[Римската Империја]] и Западното Христијанство.<ref name="HRE Brit">[http://www.britannica.com/ebc/article-9378866?query=slavs&ct= Slav - Britannica Concise Encyclopedia]</ref> Така, тие доживеале културна поделба од останатите Словени, односно: Источните и и дел од Јужните Словени станале следбеници на [[Православие]]то, Западните Словени станале следбеници на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] или [[Протествантство]]то.

Прегледник