Мијаги (префектура): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Префектура Мијаги)
Нема опис на уредувањето
{{coord|38|21|0|N|140|57|59|E|display=title}}
[[Слика:Map_of_Japan_with_highlight_on_04_Miyagi_prefecture.svg|мини|десно|200п|Локацијата на префектурата Мијаги]]
'''Мијаги''' ([[Јапонски јазик|Јапонскијапонски]]:宮城県; ''Miyagi-ken'') е [[Префектури во Јапонија|префектура]] во [[Јапонија]] која се наоѓа во регионот [[Тохоку]] на островот [[Хоншу]]. Главен град е [[Сендај]].
 
== Надворешни врски ==

Прегледник