Разлика помеѓу преработките на „Атанас Албански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име= Атанас Албански| опис= | портрет=Atanas Albanski.JPG | px = 200п |...)
 
'''Атанас Јакимов Албански ''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]][[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешна македонска револуционерна организација ]].
==Биографија==
Албански е роден во 1880 година во гостиварското село [[Горно Јеловце]]. Завршува скопското егзархиско педагошко училиште и станува егзархиски учител во [[Скопје]]. Влегува во [[ВМОРО]] и станува член на Скопскиот окружен револуционерен комитет. Во [[Илинденското востание]] е војвода во Тетовско и Гостиварско. По востанието од 1904 година е секретар на четата на Ванчо Србаков, а од 1907 година - на Иван Алабакот.
 
== Наводи ==
{{наводи}}

Прегледник