Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 13 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: br:Arthur Tudor)
с
По смртта на Артур и веста дека Катерина не забременила од него, позицијата на престолонаследникот односно принцот од Велс се пренасочила кон неговиот брат Хенри, кој по смртта на својот татко станал [[крал на Англија]]. Хенри се оженил со вдовицата на својот брат Катерина.
 
{{DEFAULTSORT:Тјудор, Артур}}
 
[[Категорија:Родени во 1486 година]]
[[Категорија:Починати во 1502 година]]

Прегледник