Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
Во текот на својата историја, печатницата најмногу издава дела со црковна литература. Поголемиот дел од публикациите се издадени на [[старословенски јазик]].
 
==== Иконописна школа====
[[Киево-печерска иконописна работилница|Иконописната школа]] долго време претставувало центар на старата украинска уметност. Својата работа односно основање го имала кон почетокот на [[12 век]].
 
Објектот во кој денеска е сместена школата бил изграден во 19 век. Во негова близина се наоѓа [[Трпезна црква (Киев)|Трпезната црква]]. По револуцијата од [[1917]] година, во објектот била сместена сликарската школа на ликовни уметници на [[Украина]].
 
== Погреби ==

Прегледник