Прејди на содржината

Оркниски Острови: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:ScotlandOrkneyIslands.png|thumb|200px|Положбата на Оркинските Острови]]
'''Оркниски Острови''' или '''Оркни''' ({{lang-en|Orkney Islands, Orkney}} [[Галски јазик|галски]]: ''Arcaibh'') е архипелаг составен од еден поголем и седумнаесет помали острови оддалечени околу 10 километри од северниот брег на [[Шкотска]]. Вкупната површина изнесува 990 км². Островите се простираат на 50 км во правец исток-запад и 85 во правец север-југ. Имињата на сите поголеми острови завршуваат на '''ay''', што на стар нордиски јазик значи „остров“. На островите во 2005. живееле 19.590 жители.
 
{{Географија-никулец}}
{{Управни области во Шкотска}}
 
 
[[Категорија:Шкотска]]
[[Категорија:ОстрвиОркни| на Обединетото Кралство]]
[[Категорија:Острови во Шкотска]]
[[Категорија:Британски острови]]
[[Категорија:Светско наследство]]