Разлика помеѓу преработките на „Гагаузи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 53 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: tt:Гагаузлар)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаузите''' ''([[гагауски]]: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; [[руски]]: Гагаузы)'' се [[турскибугарски народи|турскибугарски народ]] кој живеат претежно во [[Молдавија]], односно во автономната покраина [[Гагаузија]]. Во [[Гагаузија]], тие зазимаат околу 83% од вкупното население. Повеќе од Гагаузите се со [[Православие|православна вероисповед]] но имадори и некои кои се [[ислам|муслимани]] кои живеат во [[Турција]]. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од кој во [[Молдавија]] живеат 147 500, во [[Украина]] 31 000 и во [[Турција]] 15 000.
 
 
Анонимен корисник

Прегледник