Разлика помеѓу преработките на „Космичко зрачење“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.540 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.1) (Бот Додава: af, ar, bg, bn, ca, cs, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, he, hi, hr, hu, id, io, is, it, ja, kn, ko, lmo, lt, ml, ms, nl, nn, no, nov, pl, pnb, ps, pt, ro, ru, sh, simple, sk, sl, sr, su, sv, th, tr, uk, ur, v
с (r2.7.1) (Бот Додава: af, ar, bg, bn, ca, cs, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, he, hi, hr, hu, id, io, is, it, ja, kn, ko, lmo, lt, ml, ms, nl, nn, no, nov, pl, pnb, ps, pt, ro, ru, sh, simple, sk, sl, sr, su, sv, th, tr, uk, ur, v)
 
Од научна гледна точка, постои предизвик за одредување на спектарот на локалната меѓуѕвездена материја, поради големите адијабатски промени на енергијата на овие честички кои се должат на соларниор верер во хелиосферата. Како и да е , направен е значаен напредок во полето на космичките зраци со развојот на подробрен 2D нумерички метод кој вклучува симулација на сончевиот ветер. Постојат предизвици поради структурата на соларниот ветер и турбулентното магнетно поле во хелиоштитот кое не е добро проучено и разбрано, а исто така и самиот хелиоштит е поле кое не е доволно проучено.
 
[[af:Kosmiese bestraling]]
[[ar:أشعة كونية]]
[[bn:মহাজাগতিক রশ্মি]]
[[bg:Космически лъчи]]
[[ca:Raigs còsmics]]
[[cs:Kosmické záření]]
[[da:Kosmisk stråling]]
[[de:Kosmische Strahlung]]
[[et:Kosmiline kiirgus]]
[[el:Κοσμικές ακτίνες]]
[[en:Cosmic ray]]
[[es:Radiación cósmica]]
[[eo:Kosma radiado]]
[[eu:Erradiazio kosmiko]]
[[fa:پرتو کیهانی]]
[[fr:Rayon cosmique]]
[[ko:우주선 (물리)]]
[[hi:ब्रह्माण्ड किरण]]
[[hr:Kozmičke zrake]]
[[io:Kosmala radii]]
[[id:Sinar kosmik]]
[[is:Geimgeisli]]
[[it:Raggi cosmici]]
[[he:קרינה קוסמית]]
[[kn:ವಿಶ್ವಕಿರಣ]]
[[lt:Kosminiai spinduliai]]
[[lmo:Ragg còsmich]]
[[hu:Kozmikus sugárzás]]
[[ml:കോസ്മിക് കിരണം]]
[[ms:Sinar kosmos]]
[[nl:Kosmische straling]]
[[ja:宇宙線]]
[[no:Kosmisk stråling]]
[[nn:Kosmisk stråling]]
[[nov:Kosmal radiatione]]
[[pnb:کائناتی شعاعواں]]
[[ps:کازمېکي وړانګې]]
[[pl:Promieniowanie kosmiczne]]
[[pt:Raio cósmico]]
[[ro:Radiație cosmică]]
[[ru:Космические лучи]]
[[simple:Cosmic ray]]
[[sk:Kozmické žiarenie]]
[[sl:Kozmični žarki]]
[[sr:Космичко зрачење]]
[[sh:Kozmičke zrake]]
[[su:Sinar kosmik]]
[[fi:Kosminen säteily]]
[[sv:Kosmiska partiklar]]
[[th:รังสีคอสมิก]]
[[tr:Kozmik ışın]]
[[uk:Космічні промені]]
[[ur:کائناتی شعاعیں]]
[[vi:Bức xạ vũ trụ]]
[[zh:宇宙線]]
6.131

уредување

Прегледник