Разлика помеѓу преработките на „Мурсија (автономна заедница)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Region of Murcia)
Регион '''Мурсија''' (шп.[[шпански јазик|шпански]]: Región de Murcia) е автномна покраина во [[Шпанија]], која се наоѓа помеѓумеѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна покраина)]]. Зафаќа површина од 11,313 km2 и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 
{{Шпанија-никулец}}
 
[[Категорија:Покраини во Шпанија]]
 
[[ar:منطقة مورسيا ذاتية الحكم]]

Прегледник