Разлика помеѓу преработките на „Мурсија (автономна заедница)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
r2.7.1) (Бот Додава: en:Region of Murcia
с (r2.7.1) (Бот Додава: en:Region of Murcia)
Регион Мурсија (шп. Región de Murcia) е автномна покраина во [[Шпанија]] помеѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна покраина)]]. Зафаќа површина од 11,313 km2 и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[[ar:منطقة مورسيا ذاتية الحكم]]
[[et:Murcia autonoomne piirkond]]
[[el:Περιοχή της Μούρθια]]
[[en:Region of Murcia]]
[[es:Región de Murcia]]
[[eo:Murcia Regiono]]
86.434

уредувања

Прегледник