Разлика помеѓу преработките на „Оливер Кромвел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Менува: la:Oliverius Cromwellus)
}}
 
'''Оливер Кромвел''' ([[Хантингдон]], {{роден|25|април|1599}} - [[Лондон]], {{починал|3|септември|1658}}) бил лидер на парламентарните сили во [[Англиска граѓанска војна|Англиската граѓанска војна]]. ПослеПо победата над ројалистите, ја укинал [[Монархија|монархијата]] и во [[1653]] станал лорд-протектор на [[Англија]], [[Шкотска]] и [[Ирска]]. Две години по неговата смрт монархијата била обновена.
 
==Граѓанска војна==
Кога во [[1642]] избила војна помеѓу кралот и парламентот и имало отворен конфликт во граѓанска војна каде што дошла до израз неговата способност за организација и лидерство. Неговите коњаници одиграле одлучна улога во големата победа на Парламентот врз ројалистите кај Марстон Мур во [[1644]] година. Подоцна станал заменик врховен заповедник во војската на Парламентот. Кралот [[Чарлс I]] бил осуден на смрт и обесен во [[1649]] година, укината била монархијата, а Англија станала република со назив Комонвелт или слободна држава. Кромвел ги покрил [[Ирска]] и [[Шкотска]], постигнал големи успеси во војувањето со [[Холандија]] и [[Шпанија]] и бил прогласен за доживотен лорд-протектор.
 
{{Англиски монарси}}
{{Англија-политичар-никулец}}

Прегледник