Михаил Герџиков: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| починал-место ={{починал во|Софија|}}, [[Бугарија]]
}}
[[Податотека:IMRO Seal Terrorists.JPG|мини|десно|150п|Печат на [[Македонски таен револуционерен комитет|МТРК]] ]][[Податотека:Mihail Gerdjikov.jpg|мини|десно|150п|]]
 
'''Михаил Герџиков''' ({{lang-bg|Михаил Герджиков}}) бил бугарски [[револуционер]], [[Анархизам|анархист]], основач и раководител на [[Македонски таен револуционерен комитет|Македонскиот таен револуционерен комитет]], учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна деец на [[ВМРО (Обединета)]] <ref>[http://vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=51 Биографија на страницата на ВМРО на бугарски јазик]</ref>.
 
==Во македонското револуционерно движење==
 
=== Македонски таен револуционерен комитет ===
 
{{Главна|Македонски таен револуционерен комитет}}
 
Средно образование учел во бугарската гимназија во [[Пловдив]]. Во [[1897]] година заминал во [[Швајцарија]], каде студирал правни науки во [[Лозана]] и [[Женева]]. Тој бил еден од најистакнатите претставници на анархистичкиот [[Македонски таен револуционерен комитет]]. Во учебната [[1899]]/[[1900]] година под името Тодор Луканов бил учител во гимназијата во [[Битола]].
 
Тој бил еден од најистакнатите претставници на анархистичкиот [[Македонски таен револуционерен комитет]]. Во учебната [[1899]]/[[1900]] година под името Тодор Луканов бил учител во гимназијата во [[Битола]].
 
=== Македонска револуционерна организација ===
 
{{Главна|Македонска револуционерна организација}}
 
Во октомври [[1900]] година станал четник во четата на [[Христо Чернопеев]] во [[Кукуш]]. По решение на ЦК определен бил за претставник на [[ВМОРО|Организацијата]] во Одринскиот револуционерен округ, а подоцна и за ревизор на четите во источниот дел на [[Тракија|Одринско]].
[[Податотека:IMRO Seal Terrorists.JPG|мини|десно|150п|Печат на [[Македонски таен револуционерен комитет|МТРК]] ]]
Во октомври [[1900]] година станал четник во четата на [[Христо Чернопеев]] во [[Кукуш]].
 
По решение на ЦК определен бил за претставник на [[ВМОРО|Организацијата]] во Одринскиот револуционерен округ, а подоцна и за ревизор на четите во источниот дел на [[Тракија|Одринско]].
 
Во текот на ''Преображенското востание'' во [[1903]] година практично раководел со ''Бојното тело'' и по негова команда со четите на [[Иван Варналиев]] и [[Христо Силјанов]] било заземено селото Василико.
 
[[анархизам|Анархист]] по убедување, Герџиков во македонското револуционерно движење бил голем противник на [[Борис Сарафов]]. По директива на [[Задгранично претставништво|задграничните претставници]] на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[Софија]], дури лично престојувал во [[Белград]] кон крајот на [[1903]] година за да ги следи актите на [[Борис Сарафов]]. По востанието тесно соработувал со левите сили во револуционерното движење.
 
По директива на [[Задгранично претставништво|задграничните претставници]] на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[Софија]], дури лично престојувал во [[Белград]] кон крајот на [[1903]] година за да ги следи актите на [[Борис Сарафов]].
 
По востанието тесно соработувал со левите сили во револуционерното движење.
 
== Подоцнежна дејност ==
[[Податотека:Mihail Gerdjikov.jpg|мини|десно|150п|]]
Подоцна, во [[1919]] година во [[Софија]] учествувал во издавањето на списанието ''Билтен''. Тој е еден од потписниците на познатиот ''Апел'' од [[1919]] година во кој се пласира идејата за автономна Македонија.
 
По превратот од [[1923]] година тој бил принуден да ја напушти [[Бугарија]] и заминал во [[Истанбул]]. По формирањето на [[ВМРО (Обединета)]], Герџиков станал и нејзин член.
 
Но поради нејзиното потпаѓање под комунистичко влијание, во [[1929]] година се отцепил од неа и формирал нова национална фракција.
 
По [[Втора Светска војна|Втората светска војна]] како анархист е репресиран од комунистичкиот режим.
 
Подоцна, во [[1919]] година во [[Софија]] учествувал во издавањето на списанието ''Билтен''. Тој е еден од потписниците на познатиот ''Апел'' од [[1919]] година во кој се пласира идејата за автономна Македонија. По превратот од [[1923]] година тој бил принуден да ја напушти [[Бугарија]] и заминал во [[Истанбул]]. По формирањето на [[ВМРО (Обединета)]], Герџиков станал и нејзин член.
Умрел во [[1947]] година во [[Софија]].
 
Но поради нејзиното потпаѓање под комунистичко влијание, во [[1929]] година се отцепил од неа и формирал нова национална фракција. По [[Втора Светска војна|Втората светска војна]] како анархист е репресиран од комунистичкиот режим. Умрел во [[1947]] година во [[Софија]]. Неговите спомени во [[1995]] година биле издадени и во [[Македонија]].
Неговите спомени во [[1995]] година биле издадени и во [[Македонија]].
 
== Извори ==

Прегледник