Разлика помеѓу преработките на „Балеарски Острови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
* Острови '''Химнесијас''' ({{lang-es|Islas Gimnesias}}): [[Мајорка]] ({{lang-es|Mallorca}}), [[Менорка]], ({{lang-es|Menorca}}), [[Менорка]] ({{lang-es|Cabrera}}) и уште неколку помали острови
* Острови '''Питијусас''' {{lang-es|Islas Pitiusas}}): [[Ибица]] {{lang-es|Ibiza}}) и [[Форментера]] ({{lang-es|Formentera}}) пореди неколикоуште омањихнеколку острвапомали острови.
 
Главен град е [[Палма де Мајорка]] (шп. Palma de Mallorca) кој се наоѓа на најголемиот остров, Малјорка. Официјални јазици се [[Каталонски јазик|каталонски]] и [[Шпански јазик|шпански]].

Прегледник