Разлика помеѓу преработките на „Олоф Мелберг“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.339 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: tr:Olof Mellberg)
{{Infobox football biography 3
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| playername = Olof Mellberg
| image =
| fullname = Erik Olof Mellberg
| height = {{height|m=1.84}}
| dateofbirth = {{Birth date and age|1977|9|3}}
| cityofbirth = [[Gullspång]]
| countryofbirth = Sweden
| currentclub = [[Olympiacos F.C.|Olympiacos]]
| clubnumber = 4
| position = [[Defender (association football)|Centre back]]
| youthyears1 = 1994–1996 | youthclubs1 = Gullspång
| years1 = 1996–1997 | caps1 = 47 | goals1 = 0 | clubs1 = [[Degerfors IF|Degerfors]]
| years2 = 1997–1998 | caps2 = 17 | goals2 = 0 | clubs2 = [[AIK Solna|AIK]]
| years3 = 1998–2001 | caps3 = 98 | goals3 = 1 | clubs3 = [[Racing Santander]]
| years4 = 2001–2008 | caps4 = 232 | goals4 = 7 | clubs4 = [[Aston Villa F.C.|Aston Villa]]
| years5 = 2008–2009 | caps5 = 27 | goals5 = 2 | clubs5 = [[Juventus F.C.|Juventus]]
| years6 = 2009– | caps6 = 50 | goals6 = 7 | clubs6 = [[Olympiacos F.C.|Olympiacos]]<!-- LEAGUE APPEARANCES & GOALS ONLY-->
| nationalyears1 = 2000– | nationalcaps1 = 107 | nationalgoals1 = 7 | nationalteam1 = [[Sweden national football team|Sweden]]
| pcupdate = 18 May 2011
| ntupdate = 10 June 2011
}}
'''Ерик Олоф Мелберг''' (роден на {{роден на|3|септември|1977}} во [[Амехарад]]), е шведски [[фудбалер]] кој игра за [[Јувентус]] и за [[Шведска]]та репрезентација. Тој најчесто игра како стопер, но одлично се снаоѓа и на позицијата десен бек.
 

Прегледник