Разлика помеѓу преработките на „Шетландски Острови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{infobox Scotland council area|
|Council = Shetland<br />Sealtainn
|common_name = Shetland
|Image = [[File:Shetland UK location map.svg|200px]]
|image_logo = Flag of Shetland.svg
|logo = Flag of Shetland
|logo_type = Flag
|image_coat = Coat of arms of Shetland.jpg
|SizeRank = 12th
|Size = {{convert|1468|km2|sqmi|abbr=on}}
|AdminHQ = [[Lerwick]]
|ISO = GB-ZET
|ONS = 00RD
|CouncilDetails = [[Shetland Islands Council]]<br>[http://www.shetland.gov.uk/ www.shetland.gov.uk]
|Control = [[Independent (politician)|Independent]]
|MPs = [[Alistair Carmichael]]
|MSPs = [[Tavish Scott]]
}}
'''Шетландски Острови''' ([[англиски]]: ''Shetland'', [[галски]] ''Sealtainn'', [[фарски]] ''Hetland'') е архипелаг североисточно од брегот на [[Шкотска]]. Островите се наоѓаат североисточно од [[Оркниските Острови]] и околу 280 километри југоисточно од [[Фарски Острови|Фарските Острови]], со кои ја чинат границата помеѓу [[Северно Море]] на исток и [[Атлантски Океан]] на запад. Вкупната површина на островите е 1466км², а живеат околу 22.000 жители. Најголемиот остров зафаќа површина од 967км².
{{никулец}}

Прегледник