Разлика помеѓу преработките на „Шетландски Острови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Шетландски Острови''' (анг.[[англиски]]: ''Shetland'', [[галски]] ''Sealtainn'', [[фарски]] ''Hetland'') е архипелаг североисточно од брегот на [[Шкотска]]. Островите се наоѓаат североисточно од [[Оркниските Острови]] и околу 280 километри југоисточно од [[Фарски Острови|Фарските Острови]], со кои ја чинат границата помеѓу [[Северно Море]] на исток и [[Атлантски Океан]] на запад. Вкупната површина на островите е 1466км², а живеат околу 22.000 жители. Најголемиот остров зафаќа површина од 967км².
{{никулец}}
[[Категорија:Грофовии во Шкотска]]
 
{{Link GA|no}}

Прегледник