Ерих Лудендорф: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 93 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Слика:VonLudendorff.jpg|мини|десно|200п|Лудендорф во 1918]]
'''Ерих Фридрих Вилхелм Лудендорф''' ([[9 април]] [[1865]] - [[20 декември]] [[1937]], Туцинг, [[Баварија]], [[Германија]]) бил офицер во [[Германија|германската]] армија, генерал за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]] и, заедно со [[Паул фон Хинденбург]], еден од победниците во битката за Таненберг. По војната, во почетокот ги поддржувал [[Адолф Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]]. Бил ослободен од обвиненијата за неговата улога во нацистичкиот неуспешеннеуспешниот [[државен удар]] на нацистите, познат како [[Хитлер-пуч|Хитлер-Лудендорф-пуч]]. Тогаш станал политички дезориентиран и се повлекол од јавниот живот истата година.
 
==Надворешни врски==

Прегледник