Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 125 бајти ,  пред 10 години
с
 
== Обреди ==
[[Податотека:Гфхф.jpg|мини|десно|200п|Статуа на [[Конфучиј]] во [[Шангај]]]]
 
{{cquote|Води ги луѓето со административни налози и постави ги на своите места со „[[кривичен закон]]“, и тие ќе ги избегнуваат казните, но нема да имаат чувство за срам. Води ги со одличност и постави ги на своите места со обреди, тогаш кај нив ќе се развие чувството за срам и самите ќе се доведат во ред. (''Аналекти'' II, 3)}}

Прегледник